Watching Movies without a snack to pass the boring parts in a movie, it’s like watching a movie without a sound. For me it’s really important to eat anything while watching a movie, and i think anyone who reads this will agree with me on this one. People may say Food will reduce the quality of the movie, I don’t think that’s correct if nothing, it actually fills up the boring moments in the movie. So on that note I Gathered 21 Meals and Snacks that you can cook or Order from your nearest restaurant, to help you enjoy the movie time. Also 7 of those 21 choices, Considered Healthy Snacks by Cleveland Clinic Organization.

What Meals You Should Be eating on Dinner while watching a Movie.
During the Holidays, Some families and Friends Prefer watching films, shows while eating dinners and some don’t. So, for those who do, We picked 7 meals that you can have for dinner or lunch while watching movies.
- One-Hour Pizza
- Korean Fried Chicken Wings
- Pizza Dip
- Spinach-Artichoke Dip
- Cheesy Nachos with Guacamole and Salsa
- Vidalia Onion Dip
How much will it cost to eat?
these costs are estimated and based on recent prices, the delivery costs are not stable so the retail prices, so for this one you should reach out to your nearby restaurant. Here we give an estimate of what you can expect, but nothing beats the real-time
One-Hour Pizza, this one it cost $5 to make at home according to thursdaynightpizza.com and about $20 to order it, from a nearby restaurant.
And now for Korean Fried Chicken Wings which according to realmenuprices.com it will cost $15.3 for every 20 classic boneless fried chicken wings. and as usual the state and the size of the wings matter, and it may cost a bit more than that.
For Pizza Dip, which is suppose to be a homemade meal, according to CampBells.com, that a layered pizza dip will cost ~ $6.5 to make per recipe.
According to aldireviewer.com Spinach-Artichoke Dip it cost $2.99 now for 8.8pound per portion, the think is every one has its own price so it hard to pick you should always save more in case of surprise expense.
Cheesy Nachos with Guacamole and Salsa is a homemade dish and it cost also depends on the price of the retail with the quantity you are going to make, for now Cheesy Nachos Cost around $1.4 and Guacamole Cost around $0.2 with salsa about $1. The total price for one dish should be nothing more than $3.
As for Vidalia Onion Dip, it Cost around $30 per order there is many variant for that so you probably want to checkout the price with your nearby restaurant, but for the price range it shouldn’t Exceed $40 with delivery.
However, It doesn’t cost much, when making it at home, but when you order it from a restaurant it will cost you a lot especially when you have a large number of people. I think homemade cooking here will be ideal for a large group of people mostly three and above. But for three or less, i think restaurant is the way to go, because you will not be saving a lot of money in the process if you have just two people in the house. However, it’s your call in the end, because not everyone like having restaurant made food.
Where Can you Order this? Yes, all the food listed above can be bought from a nearby restaurant or fast food, but mostly from a restaurant. Just make sure that it’s a clean one and have a good track record of making good tasty food, you don’t wanna kill your fun time, right?
Can you Make it at Home? Yes, All of the list above can be homemade, it is safer that way. Plus you can tweak how you want. The cost also will be significantly decreased. However the taste may be different depending on you cooking skill.

Good snacks to eat while watching a movie, Tv Show or Even Anime.
Those are homemade snacks you need to prepare at home. They are usually not very expensive, some of them are easy to make like savory mozzarella garlic. We advise you after picking the snacks that you want, to head to google search and find a good recipe that is not expensive to prepare the snacks for your next movie hour.
- Savory Mozzarella Garlic Rolls
- Sockeye Salmon Nachos
- Fluffernutter Cupcakes
- Ginger Jungle Bird Sparkling Cocktail
- Mini Hot Ham and Cheese Sandwiches
- Mini Prosciutto, Olive, and Fennel Pizza Bites with Drizzled Honey
How much will it cost to eat? Savory Mozzarella Garlic rolls is actually best if you made it at home, so you will need 3 things Pasta Sauce, Mozzarella Cheese and Rolls, and all of that can be found in WALMART, the rolls cost between $3-$5 for 8 pieces, or you can just make them at home, which will be time consuming. And the cheese (2 pieces/ 4oz) will cost between $3-$4. Plus the Sauce, ex: Pasta Sauce cost $5.30 at Costco. Which brings us to the total cost of $14.30 for a snack of two people.
This one is also homemade too, however, in Sockeye Salmon Nachos, the main Cost will be The Sockeye Salmon, which is around $20 per Pound. For recipes on how to make this dish you google it and there are tens of them from different chefs.
Tinycakes.ca sells these Fluffernutter Cupcakes between $3-$4 per cupcake, they are really well made. But you don’t need all of that. Just head to Google search for a cool recipe and enjoy the experience of making these awesome cupcakes at your own home.

Healthy snacks to eat while watching a movie, Tv Show or Even Anime.
According to the Cleveland Clinic Organization. They have recommended 7 Healthy snacks that you can have while watching a movie or tv in general. Those that are good for your health are not high calories.
- HEALTHY HOMEMADE POPCORN
- FROZEN GRAPES
- CRISPY CRUNCHY BEANS
- HOMEMADE SLUSHIES
- Fruit Salad
- Veggies and Dip
- Yogurt
They are all a homemade snacks and its doubtful that you will find them in retails or restaurant. the cost of each snack depends on how many you are going to make and what kind of ingredients you want to use. but as an estimate number you can expect from $4 to $20 per person. to be clear some of you will say that Yogurt can be found in even Walmart. but the one we are talking about is a home made Yogurt, which is not easy but fun to make.

Things we don’t recommend eating while watching a movie.
these snacks are not good for your health and you should avoid eating them, some of them maybe tasty but don’t let the taste drive you to them, because the cost could be your health. and you don’t want this snacks to be your last meal, do you?
- Store-bought smoothies
- Any baked chips
- Rice cakes
- Potato chips
- Veggie sticks or straws
- Granola/cereal bars
- Pretzels
These are our recommendation for what to eat and what to don’t eat when it comes to food, while watching movies, some of them maybe a bit expensive but the experience will definitely worth it. also don’t let the food dry your pocket, these are just for special occasions, like one time in 4 days of something like that. watching movies are good and special food will make the fun time more enjoyable.
FOR TV RECOMMENDATIONS AND TV SHOW FACTS AND REVIEWS, YOU MAY ALSO LIKE: